Okolie

Poprad

Turisticky najzaujímavejšou časťou mesta Poprad je mestská časť Spišská Sobota. Spišská Sobota bola pre svoj neporušený, stredoveký urbanistický charakter v roku 1950 vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu. S názvom Spišskej Soboty sa spájajú mená Jána Brokoffa, autora sochy sv. Jána Nepomuckého, umiestnenej na Karlovom moste v Prahe a meno Mórica Beňovského, ktorého manželka sa narodila v Spišskej Sobote. Najstaršou zachovanou stavbou Spišskej Soboty je rímskokatolícky farský kostol sv. Juraja – mučeníka. Je najvýznamnejším objektom mesta a jeho interiér patrí k najzachovalejším a najvzácnejším na Spiši i na Slovensku.
V centre mesta Poprad sa nachádza Kostol svätého Egídia, podľa ktorého nesie námestie aj svoj názov. Kostol je pôvodne gotická, neskôr barokovo upravená sakrálna stavba a je historicky najcennejšou pamiatkou Popradu a spolu s vedľa stojacou renesančnou zvonicou z konca 16. storočia, morovým stĺpom s motívom Panny Márie Immaculaty a evanjelickým Kostolom svätej Trojice tvorí súbor najvzácnejších stavebných pamiatok mesta.
Podtatranské múzeum v Poprade ponúka návštevníkom stálu expozíciu „Gánovce – životné prostredie neandertálskeho človeka“, ktorá je jedinou expozíciou svojho druhu na Slovensku, vďaka ktorej návštevník spozná život a zvyklosti neandertálskeho človeka žijúceho v oblasti pod Vysokými Tatrami pred 120 000 rokmi.

Vysoké Tatry – Tatranský národný park (TANAP)

Vysoké Tatry sú najmenšími veľhorami sveta, no mnoho ich návštevníkov tvrdí, že sú zároveň najkrajšími horami na svete. Jedinečný horský vzduch ich oddávna predurčoval k liečebným pobytom spojeným s výletnými prechádzkami po tatranskej prírode alebo aj náročnejšími túrami ku vrcholom štítov, z ktorých sa núkajú jedinečné výhľady na krajinu rozprestierajúcu sa pod končiarmi vrcholov. Svetoznáme sú aj krištáľovo čisté tatranské plesá. Azda najznámejším je Štrbské pleso, ktoré vďaka svojej dostupnosti môžu obdivovať aj návštevníci, ktorí majú záujem o turisticky nenáročné prechádzky v tatranskej prírode. Vysoké Tatry ponúkajú vyše 500 kilometrov chodníkov pre turistov a cyklistov. Návštevníkom Tatier odporúčame absolvovať aspoň jednu návštevu vysokohorskej chaty. Ideálnym tipom pre každého návštevníka sú najľahšie dostupné z nich – Bilíkova a Rainerova chata – ľahko dostupné z hornej stanice pozemnej lanovky na Hrebienok.
Pre zdatnejších turistov odporúčame túru na najvyššie položenú celoročne otvorenú chatu – Téryho chatu (2015 m.n.m.), alebo najvyššie položenú chatu – Chata pod Rysmi (2250 m. n. m.).

Pamätihodnosti

Región Spiš má bohatú históriu, ktorej dôkazom sú početné pamiatky, či už hrady, kostoly alebo malebné mestské časti. Necelých 40 km od Popradu sa nachádza rozlohou najväčší hrad v strednej Európe – Spišský hrad. Hrady sa nachádzajú aj v neďalekom Kežmarku a Starej Ľubovni. Mestá Levoča, Kežmarok a Bardejov majú historické mestské centrá a nachádzajú sa v nich pamiatky zapísané do zoznamu UNESCO.

Atrakcie

V blízkosti Hotela Europa**** (15 min. pešej chôdze) sa nachádza aquapark Aquacity, kde sa návštevníci môžu tešiť na množstvo atrakcií, bazénov, sáun, víriviek a tobogánov. V širšom okolí Popradu sa nachádzajú ďalšie aquaparky: Vrbov, Vyšné Ružbachy, Tatralandia v Liptovskom Mikuláši a Aquapark Bešeňová pri Ružomberku. Na úpätí Vysokých Tatier sa nachádza aj golfové ihrisko. Golfový rezort vo Veľkej Lomnici má najväčšie golfové ihrisko na Slovensku s 18 + 9 jamkami.

Jaskyne

V okolí Popradu sa nachádzajú jaskyne unikátne svojou vnútornou výzdobou. Či už navštívite Dobšinskú ľadovú jaskyňu, Ochtinskú aragonitová jaskyňu, Važeckú jaskyňu alebo Beliansku jaskyňu, zaručene vo vás zanechajú nezabudnuteľné zážitky zo stretu s prírodnými výtvormi.